Jednym z pierwszych i podstawowych rozwiązań jest stosowanie mechanizmu VPN. Dość powszechne jest przekonanie „VPN = ochrona transmisji”. Niestety, jest to tylko część zagadnienia. Mechanizm wirtualnych sieci prywatnych służy – tylko i aż – do bezpiecznego transferu danych.
Aktualnie równie ważne jest zapewnienie poufności, integralności danych i uwierzytelniania. W jaki sposób można osiągnąć te cele, informuje standard IEC 62351. Wprowadzenie tej normy wnosi znaczący postęp w zakresie bezpieczeństwa sektora energetycznego i zapewnia rozwój bezpiecznych protokołów komunikacyjnych.
Zastosowanie rozwiązań obiektowych zgodnych ze standardem IEC 62351 pozwala wejść na nowy poziom: bezpieczeństwo operacyjne. Norma IEC 62351 pomaga użytkownikom i operatorom systemów krytycznych w osiągnięciu bezpieczeństwa obejmującego między innymi uwierzytelnianie przesyłania danych, zapewnianie tylko uwierzytelnionego dostępu, zapobieganie podsłuchiwaniu czy wykrywanie włamań.
Innymi słowy, mechanizmy uzyskane dzięki zgodności ze wskazanym standardem pozwalają na przykład określić kto i jaką operację może wykonać. Gdzie i skąd. Kiedy. Uwidaczniają także nietypowe lub niespodziewane działania i zachowania w sieci.
W ramach projektu bardzo ważnym elementem było właśnie wprowadzenie bezpiecznej komunikacji. Stan ten osiągnięto dzięki zastosowaniu rozwiązania, w którym brama obiektowa (na stacji lub podstacji) zapewnia połączenie „site-to-site” jako secure IEC 104.
Warto nadmienić, że nie jest to ‘tylko’ VPN przenoszący dane protokołu IEC 104 – co jest powszechnie możliwe do osiągnięcia. W rozwiązaniu zapewniającym zgodność ze standardem IEC 62351 istotne jest bezpieczne uwierzytelnianie (Secure Authentication). To, podkreślając raz jeszcze, wprowadza właśnie bezpieczeństwo operacyjne. Posługując się przykładem oznacza to, że tylko Jan Kowalski i Jan Nowak mogą wykonać dane polecenie przy danym wyłączniku na danym obiekcie.