Rozwiązaniem wybranym w celu osiągnięcia oczekiwanych celów jest system dostępowy LTE, wykorzystujący funkcjonalność zwaną Mini RTU. Mechanizm Mini RTU w szczególności konwersję oraz konsolidację połączeń w ramach jednego protokołu.
Zastosowanie opisanej możliwości pozwala wykorzystać funkcjonujące obecnie protokoły stacyjne i mapować je w zakresie takich standardów, jak IEC 101, IEC 104, IEC 61850 czy DNP3. Dzięki temu, w systemie zrealizowano:
- pełną łączność między centrum SCADA a obiektem wyniesionym
- przekazywanie danych za pośrednictwem sieci mobilnej GSM/LTE, miedzianej lub światłowodowej
- oraz konwersję protokołów i ich unifikację
Istniejące na stacjach urządzenia końcowe nadal komunikują się w dotychczas używanym standardzie! Zaproponowany w ramach projektu moduł rutera komunikacyjnego z perspektywy tych urządzeń identyfikuje się i pracuje jak lokalna jednostka „SCADA master”. Dzięki temu operator unika konieczności wymiany sprzętu oraz ingerencji w posiadane już liczne urządzenia końcowe.
Istotą osiągnięcia celu jest wspomniana funkcjonalność „Mini RTU”. Zapewnia ona na wyjściu z każdego obiektu stacyjnego konwersję istniejących protokołów. Dalsze przekazywanie informacji odbywa się już za pośrednictwem jednego, zunifikowanego schematu i standardu. W omawianym przypadku jest to IEC 104, ale może być to również inny oczekiwany przez użytkownika protokół. Z perspektywy systemów centralnych SCADA, jedynym funkcjonującym zatem standardem jest już ten określony powyżej, czyli IEC 104.
Opisany mechanizm zdecydowanie upraszcza komunikację na linii: obiekty stacyjne <-> system centralny. Jeden protokół to znacznie mniej działań konfiguracyjnych, prostsze urządzenia centralne i szybsze czynności związane z wykorzystaniem i analizą funkcjonowania sieci.
Podkreślając raz jeszcze najważniejszy aspekt – całość wymagań użytkownika i pełnia celów realizowana jest dzięki platformie wykorzystującej na ‘brzegu’ obiektu stacyjnego dokładnie jeden typ rutera dostępowego! Jeden moduł spełniający kilka funkcji to natomiast:
- prosty i przejrzysty model zakupowy
- niższe koszty nabycia i utrzymania
- wygoda i jednorodności sieci
- dużo łatwiejsza instalacja i konfiguracja
- wybitne uproszczenie systemu pod względem obsługi, utrzymania części zapasowych czy odpowiedzialności po stronie dostawcy lub integratora rozwiązania
- pojedynczy punkt kontaktu w przypadku potrzeby konsultacji czy wprowadzania usprawnień