Projekt: Modernizacja systemu sterowania walcownią we współpracy z AMM Force Measurement
Wydobycie i hutnictwo
Cel projektu
Celami modernizacji układu sterowania walcownią były przede wszystkim unifikacja i ujednolicenie stosowanych rozwiązań oraz uproszczenie samego systemu. Walorem użytkowym było natomiast zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa infrastruktury.
Tagi
bezpieczeństwo
Modernizacja
przemysłowatransmisjadanych
układsterowania
Szczegóły projektu
Wyzwania projektowe
Wcześniej funkcjonująca sieć systemu sterowania walcownią wymagała wykorzystania aż sześciu różnych typów urządzeń związanych z transmisją danych. Były to między innymi takie jednostki jak przełączniki, rutery, konwertery czy zapory sieciowe. Moduły pochodziły najczęściej od różnych producentów, co powodowało kłopoty z pełną kompatybilnością oraz prowadziło do braków w obsłudze krytycznych funkcji. Złożona topologia dodatkowo komplikowała instalację i obsługę. Znaczna liczba urządzeń montowanych w jednej szafie skutkowała wreszcie koniecznością stosowania układu chłodzenia. Z racji na przemysłowe środowisko wdrożenia, wentylatory te wymagały nadzoru, regularnego przeglądu oraz okresowej wymiany.
Podstawowym wyzwaniem projektowym wynikającym z dotychczasowych doświadczeń było przede wszystkim zmniejszenie liczby urządzeń koniecznych do obsługi systemu. Jednocześnie niezbędne było zagwarantowanie realizacji wszystkich oczekiwanych przez odbiorcę funkcjonalności. Kolejnym aspektem stało się uproszczenie struktury sieci danych oraz wyeliminowanie modułów chłodzonych aktywnie, czyli przy pomocy ruchomych wentylatorów.
Dodatkowe atuty stanowiły zwiększenie niezawodności w zakresie łączności danych oraz zapewnienie warunków dla realizacji przyszłych zmian lub nowych przyłączeń.
Rozwiązania i produkty
W celu zapewnienia właściwego systemu sterowania, obecnie w projekcie wykorzystany jest jeden moduł, łączący w sobie wszystkie opisane wcześniej wymagania. Urządzeniem tym jest przełącznik serii RedFox, produkowany przez szwedzką firmę Westermo.
Rozwiązania firmy Westermo przygotowywane są ze szczególnym uwzględnieniem wymagającego środowiska, w jakim będą pracować. Proponowany moduł serii RedFox łączy w sobie między innymi funkcjonalności przełącznika, rutera i zapory sieciowej oraz posiada interfejsy typu światłowodowego i miedzianego. Dzięki temu pojedyncze urządzenie może zastąpić całą złożoną strukturę, działającą wcześniej. Zarówno pod względem inwestycji jak i przede wszystkim utrzymania oznacza to dla inwestora spore oszczędności finansowe i czasowe.
Nowe rozwiązanie sieciowe dla systemu sterowania walcownią jest dostarczane w stanie gotowym do uruchomienia, a sama instalacja jest bardzo prosta. Komunikacja zbudowana jest w oparciu o jeden typ kilkunastoportowego urządzenia RedFox, pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego WeOS. W omawianym wdrożeniu sieć jest logicznie podzielona na trzy niezależne części:
część chronioną, niedostępną dla personelu instalującego aparaturę kontrolno-pomiarową
część sterującą walcarką
oraz część łączącą się z siecią biurową
Dzięki temu zapewniona jest separacja krytycznych funkcji oraz wyższe bezpieczeństwo. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian bądź na cele serwisowe, zapewniony został ponadto szyfrowany kanał dostępu zdalnego.
Korzyści
Dostarczany system jest już skonfigurowany i gotowy do instalacji. Niemniej, w dalszym ciągu jest elastyczny. W przypadku, gdy sprzęt jest przenoszony lub podłączane są nowe elementy, nie trzeba zmieniać pierwotnej konfiguracji. Wystarczy utworzyć dodatkowe reguły translacji adresów (NAT).
Niezwykle ważny jest również fakt, że same urządzenia jak i zbudowana w oparciu o nie sieć są wysoce niezawodne. Przełączniki są zaprojektowane i wykonane z myślą o trudnych przemysłowych warunkach pracy. Oznacza to między innymi szeroki zakres temperaturowy (-40 ~75°C), odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz w szczególności bardzo pożądaną w projekcie pasywność chłodzenia. To wszystko sprawia, że rozwiązanie Westermo gwarantuje wieloletnie funkcjonowanie bez wymiany czy naprawy.
Pozostałe case studies
Energetyka
Energetyka wiatrowa
Projekt: Utworzenie systemu nadzoru nad nowo powstałą elektrownią wiatrową.
Czytaj
automatyka, Cyber
Ficomirrors Polska
Projekt: Skaner podatności sieci OT/ICS/IT w fabryce Ficomirrors Polska
Jakie korzyści niesie za sobą skaner podatności sieci OT/ICS dla środowiska IT/OT?
Świadczymy usługi doradcze i wdrożeniowe z zakresu sieci OT i cyberbezpieczeństwa przemysłowego.
Zajmujemy się wsparciem technicznym oraz doborem rozwiązań dopasowanych do danej branży.
Poznaj wszystkie usługi
Ta strona używa plików Cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie Cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności.