Zaawansowana łączność bezprzewodowa to przyszłość, która powoli staje się teraźniejszością. Jednym z kluczowych narzędzi transformacyjnego skoku jest przejście do technologii 5G. Co wiąże się z transformacją i jakie korzyści dla biznesu niesie za sobą sieć piątej generacji?
Ewolucja z obecnie stosowanych technologii 4G (LTE) do 5G to nie mglisty punkt na horyzoncie a przyszłość, która zbliża się wielkimi krokami. Właśnie teraz jest najlepsza pora, by przedsiębiorcy i kluczowi dostawcy usług sieciowych zaangażowali się w przejście na mobilną technologię 5G.
Piąta generacja sieci komórkowych to obietnica większej prędkości i mniejszych opóźnień w przesyle danych. Mówi się o niej, że jest początkiem ery nowej gospodarki – gospodarki, której wszystkie elementy są zdigitalizowane, przetworzone i wzajemnie połączone. W transformacji na tak szeroką skalę – która odmieni rzeczywistość zarówno w kontekście biznesu, jak i życia codziennego – niezwykle istotne jest przemyślane działanie.
Z czym wiąże się transformacja do 5G?
Jesteśmy w procesie ewolucyjnej zmiany, oczekując na pełne wykorzystanie potencjału technologii 5G. Obecnie – ze względu na brak rozstrzygnięcia postępowania dla częstotliwości 3,4–3,8 GHz – wykorzystywane są pasma pierwotnie przewidziane dla LTE, czyli 2100 i 2600 MHz. Takie podejście niesie ze sobą pewne ograniczenia wynikające na przykład z współdzielenia pasma 4G wraz z 5G w ramach technologii DSS (Dynamic Spectrum Sharing), co sprawia, że sieć 5G nie jest samodzielna (non standalone NSA). Z drugiej jednak strony takie podejście pozwala na czerpanie korzyści z funkcjonalności obydwu technologii. Obserwujemy na rynku również działania na częstotliwości 2600 MHz w celu stworzenia w pełni niezależnej (standalone SA) sieci 5G. Pełne wykorzystanie technologii 5G w przewidzianych dla niej pasmach (700 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz) stworzy ogromną przestrzeń dotychczas nieosiągalnych możliwości.
Utarło się powiedzenie, że świat OT jest nieco konserwatywny. Trudno jednak nie zauważyć możliwości i oprzeć się pragmatycznym korzyściom nowej technologii. Kierunek patrzenia świata OT nie podąża jednak jedynie za gigabitową szybkością, milisekundowymi opóźnieniami czy jak największą liczbą urządzeń skoncentrowanych na małej powierzchni.
Istotą korzyści technologii 5G dla OT są możliwości, jakie daje zwirtualizowana sieć i network slicing, czyli „krojenie” lub „warstwowanie” sieci. Dowolna aplikacja przemysłowa odpowiedzialna za sterowanie czy monitorowanie np. linii produkcyjnej może otrzymać „swój” wycinek sieci w pełni odseparowany od innych wycinków. Taki wycinek sieci ma określony zestaw parametrów gwarantujących założony poziom SLA, co brzmi niemal nieprawdopodobnie, bo takie założenia są trudno osiągalne nawet w sieciach przewodowych – a tu rozmawiamy o rozwiązaniu niewymagającym okablowania, a nawet własnej infrastruktury sieciowej!
Wreszcie dysponujemy technologią, która w ramach warstwy zapewni pełną kontrolę ruchu sieciowego E2E, sprawiając, że zalety APN-ów stosowanych dotychczas w technologiach 3G i 4G staną się wysoce niedoskonałe i mało bezpieczne, a jakość usług regulowana mechanizmami QoS niewystarczająca.
Wiem, że w świecie OT pomimo wszystko znajdą się nieprzekonani – dla nich polecam prywatne sieci 5G. To nie żart – 5G to również potencjał i przestrzeń dla użytkowników ufających tylko i wyłącznie własnym zasobom i własnej infrastrukturze. Idąc w tym kierunku, możemy łatwo wyobrazić sobie dowolny zakład z własną infrastrukturą dostępową, transportową i rdzeniową. Działanie takiej firmy można zdefiniować w wielu warstwach sieciowych – każdej o określonym SLA dopasowanym do systemu lub aplikacji, jaka jest jej przypisana.
Wyższy poziom łączności
Rewolucja związana z przejściem z obecnie stosowanych technologii do 5G dosięgnie każdej branży, a wyższa jakość infrastruktury bezprzewodowej pociągnie za sobą nowe możliwości – zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców i pracowników, ale też klientów końcowych, czyli zwykłych użytkowników sieci.
Możemy przygotować się na dynamiczny rozwój w zakresie IoT, inteligentnych miast, inteligentnych budynków czy nowatorskich systemów transportowych, których niewielkim obszarem jest autonomiczny transport publiczny czy obszar bliższy aplikacjom przemysłowym związany z Automated Guided Vehicles (AGV) wykorzystywany przede wszystkim w zakładach przemysłowych. Technologia 5G wpłynie bardzo mocno na rozwój branży przemysłowej pod kątem jeszcze większej automatyzacji i robotyzacji procesów.
Systemy sterowania ruchem kolejowym, dzięki nowej możliwości przetwarzania ogromnych ilości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, będą mogły dokonać ogromnego postępu. Zmienią się dotychczasowe systemy GSMR, 5G zapewni nowy sposób diagnostyki i monitorowania infrastruktury i pojazdów, a dzięki szybkiej wymianie danych i dokładnej lokalizacji pojemność istniejących linii znacznie wzrośnie, optymalizując bezpieczne odległości między pojazdami.
Wykorzystanie na skalę przemysłową aplikacji implementujących rzeczywistość rozszerzoną (AR) pozwoli przyspieszyć produkcję i serwisowanie maszyn oraz skrócić procesy szkoleniowe. Z kolei wirtualna rzeczywistość (VR) zmieni nasze codzienne życie w zakresie pracy i wypoczynku.
Najistotniejsze korzyści z 5G
Zwiększona pojemność sieci
Możliwości 5G wpłyną na poprawę mobilnej łączności szerokopasmowej. Większa liczba urządzeń będzie w stanie bezproblemowo łączyć się z Internetem (nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy, co stanowi ogromny postęp). To z kolei pozwoli przedsiębiorcom wykorzystać w pełni potencjał Internetu Rzeczy.
Szybsza transmisja danych i większa wydajność widma
Nowa technologia 5G znacząco podniesie transfer danych nawet do 20 Gb/s dla DL i 10 Gb dla UL. Z kolei transfer większej liczby bitów danych na określonych częstotliwościach stanie się możliwy dzięki zwiększonej wydajności widma 5G. To wszystko wpływa na zwiększenie możliwości przetwarzania i analizy ogromnej ilości danych i płynną pracę systemów i aplikacji rozproszonych.
Oszczędność
Standard 5G jest do 90% wydajniejszy energetycznie od 4G. Dzięki większej pojemności i przepływności współczesnych sieci podobne urządzenia mogą działać krócej, by zrobić to samo. Wpłynie to na m.in. wydłużenie żywotności baterii urządzeń, co z kolei poskutkuje zmniejszeniem kosztów wynikających z konieczności naprawy lub wymiany.
Warto przy tym pamiętać, by spojrzeć szerzej, rozważając korzyści płynące z 5G. Technologia ma bowiem nie tylko ułatwić życie codziennym użytkownikom wirtualnej sieci, lecz także doprowadzić do prawdziwie innowacyjnych zmian. Potencjał 5G stanie się namacalny dla wszystkich zarówno w życiu prywatnym (IoT, inteligentne budynki), jak i społecznym (rozwój interaktywnych miast i inteligentnych instytucji, bibliotek, urzędów). Dla przemysłu 5G to rewolucja w obszarach zautomatyzowanej produkcji, rozwiązań „smart” z obszaru energetyki i rolnictwa (m.in. dzięki możliwości zdalnego sterowania maszynami), a także innowacyjnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie medycyny.
Przygotuj się dziś na jutro z 5G
Wejście w świat 5G to ewolucja – nie rewolucja. Ta technologiczna transformacja nie odbędzie się z dnia na dzień i bez żadnego wysiłku. Przejście do sieci piątej generacji będzie procesem stopniowym istniejącym równolegle z obecnie funkcjonującymi technologiami. Analitycy przewidują, że spora część organizacji, zamiast budować własne prywatne sieci 5G, będzie korzystała z tych publicznych.
Wiele przedsiębiorstw już dziś musi podjąć decyzję, w jaki sposób chce wziąć udział w tej technologicznej ewolucji, by w przyszłości w pełni móc wykorzystać potencjał zaawansowanej łączności bezprzewodowej i zabezpieczyć istotne przewagi konkurencyjne.